Creating a Customer Service Department

Proposal

Creation of smart contracts and web applications (on subdomains https://callisto.network) for CLO holders on time deposits.

Description

I, as the holder of the CLO, need an increase in the value of the coin. This is necessary for the whole community.

Free audit of smart contracts is an excellent marketing move, but in my power to make another strong offer to customers, the effect of which will significantly increase the cost of CLO.

Development of a smart contract (free of charge) - to receive the service, the customer must transfer the CLO deposit in the amount that depends on the complexity of the execution of the order for the Callisto team address, for a period of at least 3 months.
The customer can increase the amount and term of the deposit in order to obtain priority.
At the end of the deposit period, the customer takes the CLO back.

This proposal will allow any active participant in the crypto community, who is not a programmer, to translate his idea into reality without spending a penny.

I can organize the work of the department (based on 2 universities), which will create the necessary functionality for receiving and processing orders (smart contract + application).

Legally, this enterprise will be registered as courses for teaching the programming language Solidity.

I can organize the production process with a minimum budget because I am in unique conditions. Our city is on the periphery of the country, but has the official state status of Naukograd (technopolis), as it has many universities.

Students will be happy to receive good knowledge, by performing tasks under our control. Therefore, we will not charge them for tuition.

Your audit department, pointing out errors, will allow them to develop professionally.

This kind of symbiosis, according to my calculations, should lead to the success of this project.

At the first stage, I will accept the orders in the official topic on Bitcointalk.

Deposit CLO from customers to store at the official address of the team Callisto.

@yograterol, you wrote: We’re looking for a similar idea internally in the team with some Solidity developers.
But this proposal can not be implemented with the participation of already held programmers. Since the cost of their services will devastate the budget.

Funding goal

At the development stage I propose to allocate funding in the amount of $ 5,000 in CLO per month.

In order to receive remuneration, my department must conduct the development of the main functional (application and smart contract for accepting orders) and execute requests for the creation of smart contracts that will come from the announcement in the subject and on the site (until there are no more than 5 smart contracts per month ).

For three months of work in this mode, we will fulfill all the tasks set for the development of the core functionality and will be able to increase the total number of smart contracts to be delivered monthly.

P.S. If my proposal is acceptable, I will be happy to answer questions.

Предложение

Создание смарт-контракты и веб-приложений (на поддоменах официального сайта Каллисто) для держателей CLO на срочных депозитах. Аукционная система очередности.

Описание

Я, как держатель CLO, нуждаюсь в увеличении стоимости монеты. Это необходимо для всего сообщества.

Бесплатный аудит смарт-контрактов - это отличный маркетинговый ход, но в моих силах сделать еще одно сильное предложение клиентам, эффект от которого значительно увеличит стоимость CLO.

Разработка смарт-контракта и веб приложений к ним (условно бесплатно) - для получения услуги клиент должен перечислить депозит CLO в размере, который зависит от сложности исполнения заказа по адресу команды Callisto, на срок не менее 3 месяцев.
Клиент может увеличить сумму и срок депозита для получения приоритета.
В конце периода депозита, клиент принимает CLO назад.

Это предложение позволит любому активному участнику крипто-сообщества, который не является программистом, воплотить свою идею в реальность, не потратив ни копейки.

Я могу организовать работу отдела (на базе студентов 2 вузов), который создаст необходимый функционал для приема и обработки заказов (смарт-контракт + приложение).

По закону, это предприятие будет зарегистрировано как курсы для преподавания языка программирования Solidity.

Я могу организовать учебно - производственный процесс с минимальным бюджетом, потому что я в уникальных условиях. Наш город находится на периферии страны, но имеет официальный государственный статус Наукоград (Технополис), так как имеет много университетов.

Студенты будут рады получить хорошие знания, выполняя задания под нашим контролем. Поэтому мы не будем взимать с них плату за обучение.

Ваш отдел аудита, указывая на ошибки, позволит им развиваться профессионально.

Такой симбиоз, по моим расчетам, должен привести к успеху этого проекта.

На первом этапе я буду принимать заказы в официальной теме на Bitcointalk.

Депозит CLO от клиентов для хранения по официальному адресу команды Callisto.

@yograterol, ты писал: Мы ищем похожие идеи внутри команды с некоторой солидности разработчиков.
Но это предложение не может быть реализовано с участием уже проведенных программистов. Так как стоимость их услуг будет опустошать бюджет.

Цель финансирования

На этапе развития я предлагаю выделять финансирование в размере 5000 долларов в CLO в месяц.

Чтобы получить вознаграждение, мой отдел должен провести разработку основного функционала (приложения и смарт-контракта для приема заказов) и выполнить запросы на создание смарт-контрактов, которые будут исходить из объявления в теме и на сайте (до тех пор, пока не будет более 5 смарт-контрактов в месяц).

За три месяца работы в этом режиме мы выполним все поставленные задачи по развитию основного функционала и сможем увеличить общее количество смарт-контрактов, которые будут доставляться ежемесячно.

P.S. если мое предложение приемлемо, я буду рад ответить на вопросы.

Great! This idea has every chance of success!

I am amazed at the lack of response to the proposal of those to whom it is addressed: @yograterol @Tio @AlejoMC At the very least, questions could be asked.

:poop: ну такое себе предложение. 5к$ они и без тебя найдут куда деть!

And five smart contracts write with web applications for this amount (+ the main smart contract for working with customers’ applications)? They have one audit under 200,000 CLO, can you deem it worth to calculate the costs at market prices or at least according to the existing ones in this project?

И пять смарт контрактов написать с веб приложениями за эту сумму (+ основной смарт контракт для работы с заявками клиентов)? У них на один аудит уходит под 200000 CLO, может соблаговолите посчитать затраты по рыночным ценам или хотя бы по сложившимся в этом проекте?

Может всё-таки попробовать. И написать первые 5 смарт контрактов, но с оплатой с условием, что будут реально востребованные и проверяться будет 1 аудитором… Хотя если честно, попахивает чубайсятиной… Что мешает сделать смарт контракты не на калисто, а на эфире и просто проверить их бесплатно…

I did not think there was any difference for which platform the smart contracts would be ordered. It is important that there is a queue of those who decide to optimize costs, and, therefore, the desire to buy and freeze the CLO.
A smart contract for accepting deposits and ordering information will certainly be on the Callisto platform.

Я не думал, что есть какая то разница для какой платформы смарт контракты закажут. Важно чтобы появилась очередь из тех, кто решил сэкономить, а, значит, и желание купить и заморозить CLO.
Смарт контракт для приема депозитов и информации о заказе само собой будет на платформе Каллисто.

Не пора ещё делать реальный маркетинг? :wink: